Всеки занимаващ се с фотография, без значение дали е професионалист или любител желае да притежава по-добро фото оборудване. Затова и често наднича в сектора на производителите, предназначен за най-скъпата фотографска техника и с интерес следи всяка нова тенденция.
Днес, смятаме да се потопим в лукса и да видим как изглежда той в сферата на фотографското оборудване. Да започнем с фотоапаратите.
Много фотографи споделят, че са стартирали работата си с по-обикновени камери. С времето те успяват да отсеят предимствата и недостатъците на голяма част от техническите характеристики и откриват съществените особености, с които могат да подобряват в пъти крайния резултат.
Естествено, това ги принуждава да търсят нещо по-добро, а производителите от своя страна се адаптират към нуждите, като предлагат нови модели, които са все по-усъвършенствани технически и технологично.
Разбира се, за всеки критериите са различни. Някои търсят престиж в името на марката. За други са важни техническите параметри, а не толкова конструкцията. Докато трети вземат под внимание всички характеристики на куп, което със сигурност повишава и цената.
Една от камерите с феноменално качество на работа, неслучайно спрягана за най-скъпа е HASSELBLAD H6D-400C MS.
Разполага със завидната резолюция от 400MP, която е в класациите на най-високите през 2020 г. H6D-400c MS комбинира до шест експозиции в едно свръх гигантско изображения с размери 23 200 х 17 400 пиксела. Освен удивителните детайли, Multi-Shot предлага и най-точните цветове. Това съвършенство се продава за грандиозните 48 000 щатски долара.
Сигурно се питате, кой ли използва такава камера? „При продуктовата фотография всичко е свързано с качеството“, казва австрийският продуктов фотограф Гюнтер Еггер. „Цялото ми вдъхновение идва от качеството и детайлите. За да не откъсвате очи от продукта, трябва да го покажете много реален и силен.“
Той споделя, че в своята работа през времето е използвал различни марки фотоапарати и се е сблъсквал с множество проблеми по отношение на цветовата гама и разделителната способност, докато не взема решение да се довери на шведската компания Hasselblad.
На всеки три години фотографът актуализира до най-новия модел камери. По неговите думи Hasselblad H6D-400c MS не само заснема със свръхвисоко качество, но осигурява най- точните цветни изображения сред средноформатния клас камери, с истински RGB цветни данни, от които има нужда по време на работата си, снимайки автомобили от висок клас, луксозна козметика или пищни бижута.
Günther Egger – КАМЕРА: HASSELBLAD H6D-400C MS/ СКОРОСТ: 1/60 СЕК АПЕРТУРА: F / 16
Продуктовата фотография изисква заснемане на много детайли и по-високият брой мегапиксели винаги е за предпочитане. Всяка опция с резолюция между 40MP до 100MP и нагоре се вписва чудесно в рамките за качествено изпълнение на големи продуктови проекти.
Истината е, че всеки допълнителен пиксел спомага за оформянето на дефиниран стил, който прави работата по- силна и изпъква повече.
Средноформатният Fujifilm GFX 100 със своя 102 мегапикселов сензор, влиза сред конкуренция, варираща в порядъка 40 до 50 000 щатски долара, докато той самият е остойностен на 10 000 щ.д, с включен към него допълнителен OLED електронен визьор. Намираме го и на българския пазар, с цена около 20 500 лева.
Едно от основните предимства на тази огледална камера е компактното тяло, което според множество ревюта е идеално, както за лайфстайл продуктови кадри, така и за студийна фотография на продукти.
Добавянето на фазово разпознаване на сензора за по-бърз фокус и стабилизация на изображението в тялото е считано за силен напредък, докато на база опитите, като недостатък се изтъква, че продължителната ръчна употреба изморява. Но всички са единодушни относно качеството на изображението на тази камера.
Malcolm Dare Photography
Един от подгласниците в класацията ни за най-скъпо оборудване за продуктова фотография е Sony A7R IV, с цена около 8 000 лв.
Включваме го, като представител на пълнокадровите безогледални професионални фотоапарати, защото 61MP е най-високата разделителна способност за камера с пълен кадър до момента.
diyphotography.net – Sony A7R IV / обектив Sony FE 135mm f/1.8 GM
Вярно, че изпъква сред съперниците си с 50МР от средния клас, но от техническите характеристики разбираме, че това увеличение е разпределено, както по ширината, така и по височината на изображението, което фактически е сравнимо с изображенията, които постига и Nikon Z 7 / безогледален пълнокадров с 45.7MP, на стойност около 4 800 лв.
coolpix.com.tw
Много от професионалистите с дългогодишен опит в продуктовата фотография са почитатели на серията Canon 5D Mark. Актуалният модел в момента Canon EOS 5D Mark IV може да купите на цена 5 600 лева, с които да си осигурите максимално качество на изображението и висока производителност.
В комбинация 30.4MP пълноформатен CMOS сензор и процесора DIGIC 6+ доставят значително детайлни изображения с по-малко шум и съществена прецизност в цветовете. Освен това, камерата работи в диапазон от ISO 100- 32000, който може да бъде разширен до впечатляващите ISO 50-102400 за рязко, ниско шумно изображение в различни условия.
500px.com – Canon EOS 5D Mark IV/ Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM/ 100.0mm/ /F2.8/ 1/125s/ ISO 160
В крайна сметка, в продуктовата фотография освен по-големият брой мегапиксели първото и най-важно условие за качествено изображение са неговата острота и детайлността му. Това разбира се, касае изборът на подходящ обектив.
За да се възползва максимално от качествата на скъпата камера, професионалният фотограф е наясно, че ще има нужда и от по-скъп обектив, който да я допълва.
Дали така стои въпроса с новият Nikon NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct, обаче? Разработен е специално за серията Z безогледални камери. Откриваме експертни мнения, които споделят, че този нов обектив по-скоро би задоволил интересите на колекционерите, отколкото би облекчил или развил реалните проекти.
Няма спор, че е по-бърз от всякога, с усъвършенстван оптичен дизайн и възхитително ярка максимална бленда – f / 0,95. Осигурява изключителен контрол над дълбочината на полето за изолиране на обект и за създаване на драматичен ефект. Много ефективен при слаба светлина.
Двете противоотразяващи покрития ARNEO и нанокристал предотвратяват фантомите и отблясъците. Но това е обектив, който тежи 2 кг. Не разполага с автофокус. На българския пазар се предлага с цена от 17 000 лв.
За някои експерти бокето получено с NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct е изящно, докато други го определят, като грубо, сравнявайки го не на шега с големината на пълна Луна.
Снимка Nikon
Снимка Nikon
Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM е част от оборудването на много комерсиални продуктови фотографи. Известен е, като един от най-резките в своя клас. Предназначен е за пълнокадровите DSLR камери на Canon EF, но е стандартизиран да се използва и с модели APS-C, където осигурява еквивалентен диапазон на фокусно разстояние.
Фиксираната бленда, прави обектива изключително функционален при условия със слаба светлина и дава оптимален контрол над дълбочината на рязкост. Като недостатък се определя липсата на стабилизация. Актуалната цена на българския пазар за това достойно съкровище е около 3 500 лв.
Еволюцията в технологиите не подминава и безогледалните подобрения – Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM, разработен за фотоапаратите с пълноформатен сензор от серията Canon EOS R, улавящ с впечатляваща рязкост и невидимите детайли. Днес се предлага на стойност от близо 5 000 лв.
tw.canon / f/2.8 / ISO 1600/ скорост 1/40
Списъкът ни за най-скъпо оборудване за продуктова фотография продължава с Pentax HD FA 645 MACRO f/2.8 90mm ED AW SR, който определено нажежава обстановката със своята гореща четирицифрена стойност от 8 200 лв.
За нея все пак потребителят получава :
- широка максимална бленда
- система за стабилизация на изображението (която допълнително спомага за остри изображения без размазване)
Обективът FA 645 90 mm е предназначен да разкрие детайлите на макро ниво, с максимално увеличение 0,5X. Когато се снима отблизо неговият плаващ механизъм ефективно компенсира кривината на полето, за да осигури остри, добре дефинирани изображения.
Да, цената му определено стряска. И все пак крайната сума за него в чужбина варира, така че ако можете да си го позволите, няма да ви разочарова с представянето си. Като недостатък, освен високата цена, експертите посочват, бавният автофокус и ограниченото увеличение до 1: 2.
Credit Chakrit Chanpen Aperture: f/11 ISO: 100 Shutter Speed: 1/125 sec
Друга задължителна част от оборудването на всеки продуктов фотограф е стативът. Стативите от висок клас имат немалко предимства. Например, позволяват да се прикачват някои допълнителни аксесоари и осигуряват широк обсег от височини за работа. Но всичко това си има и цена.
Manfrotto 055 Magnesium Fiber трисекционен статив в комплект с MH055M8-Q5 фото- филмова глава с бързо освобождаване е с изключително качество и функционалност. Подходящ е за видеография и професионална фотография. Стативът е изработен от въглеродни нишки и отливки от магнезиева сплав, което го прави лек, ергономичен, с високо качество и нива на производителност.
В режим Photo, главата MH055M8-Q5 предлага свободно движение във всички посоки, точно като типична сферична глава. Оборудвана с течни патрони и регулируем контрол на противовеса, главата на статива осигурява прецизно, плавно и контролирано движение. Идеален е за DSLR камери. Цената на комплекта в момента е около 1 000 щат. долара.
Добавяме Peak Design Travel Tripod (Carbon Fiber) по две причини. Първо това е статив с отлични характеристики и второ подходящ е за всеки фотограф, който трябва да снима на открито и да е мобилен. Стативът е лек, лесно преносим, с иновативен дизайн. Оптимизиран за пълноформатен DSLR с телеобектив.
Петсекционен с регулираща се височина от от 14 до 152.4 см. В някои от проведените ревюта, откриваме, че е определен като недостатъчно висок и доста скъп. У нас комплектът се предлага на цена от около 1 200 лв.
Осветлението, което всъщност е важна предпоставка за перфектни продуктови кадри включва внушителна бройка елементи. Попадали сме на интервюта, където големите имена във фотографията споделят за своите любими стробове, модификатори и прочие.
Не се учудваме, че откриваме комплекти за осветление на стойност хиляди левове. Ето, например един от луксозните брандове в бранша и неговият моноблок Profoto 901142 Pro Daylight 800 AIR Basic KIT, с който може да добавите качествена светлина, но това ще ви струва над 11 000 лв.
Освен това ще имате нужда от :
- светлинни стойки
- безжично дистанционно управление
- софтбоксове и много други
Въпреки високите цени, скъпото фотографско оборудване има свое място в този бизнес сегмент. Анализи на пазарния дял в световен мащаб отчитат, че се очаква приходите от фотографска индустрия да достигнат 149,98 млрд. долара до 2026 г.